Description: Evidované lokality výskytu zvláště chráněných druhů a významných biotopů regionálního významu
Jedná se o území, která dokážeme plošně vymezit a na nichž je masivní výskyt zvláště chráněných druhů (resp. cenných biotopů) a které jsou tedy v režimu § 49 a § 50 zákona o ochraně přírody – tj. mimo jiné ochrana celých biotopů (popřípadě sídel živočichů).
Description: Registrované významné krajinné prvky (VKP) podle § 6 zákona č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny. VKP registrují pověřené obecní úřady (§ 76 odst. 2 téhož zákona). Vrstva obsahuje zákresy registrovaných VKP, tak jak je o nich OŽPZ KrÚ Kraje Vysočina pověřenými obecními úřady informován, tzn. bez záruky za úplnost. Jedná se o pracovní informační GIS data. Právně nezávazná.
Mapová podklady, nad kterými jsou zákresy VKP, jsou odvislé od registračních aktů vydaných pověřenými obecními úřady (od map v měřítku 1 : 1 000 až po 1 : 100 000). Aktualizace k 7. lednu 2016.
Description: Natura 2000 je celistvá evropská soustava území se stanoveným stupněm ochrany, která umožňuje zachovat přírodní stanoviště a stanoviště druhů v jejich přirozeném areálu rozšíření ve stavu příznivém z hlediska ochrany nebo popřípadě umožní tento stav obnovit. Na území České republiky je Natura 2000 tvořena ptačími oblastmi a evropsky významnými lokalitami, které požívají smluvní ochranu (§ 39) nebo jsou chráněny jako zvláště chráněné území (§ 14). Vrstva obsahuje evropsky významné lokality zařazené do národního seznamu evropsky významných lokalit, a to po novele ve znění nařízení vlády č. 73/2016 Sb., kterým se mění nařízení vlády č. 318/2013 Sb., o stanovení národního seznamu evropsky významných lokalit. Vrstva obsahuje výřez evropsky významných lokalit v Kraji Vysočina a 10km obalové zóně.
Description: Chráněné území je území, které je chráněno pro svou zachovalost z hlediska ochrany přírody, kultury apod.
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) definuje 6 typů chráněných území:
Ia. – Přísná přírodní rezervace (Natural Reserve)
Ib. – Divočina (Wilderness)
II. – Národní park (National Park) - Seznam národních parků ve světě
III. – Přírodní památka (National Monument)
IV. – Místo výskytu druhu (Habitat)
V. – Chráněná krajinná oblast (Protected Landscape/Seascape)
VI. – Oblast ochrany přírodních zdrojů (Managed Resource Protected Area)
Description: Chráněné území je území, které je chráněno pro svou zachovalost z hlediska ochrany přírody, kultury apod.
Mezinárodní svaz ochrany přírody (IUCN) definuje 6 typů chráněných území:
Ia. – Přísná přírodní rezervace (Natural Reserve)
Ib. – Divočina (Wilderness)
II. – Národní park (National Park) - Seznam národních parků ve světě
III. – Přírodní památka (National Monument)
IV. – Místo výskytu druhu (Habitat)
V. – Chráněná krajinná oblast (Protected Landscape/Seascape)
VI. – Oblast ochrany přírodních zdrojů (Managed Resource Protected Area)
Description: Přírodní park (zkracováno jako PřP) je obecně chráněné území podle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny.
Přírodní parky zřizují krajské úřady vyhláškou, ve které omezují činnosti, jež by mohly vést k rušení, poškození nebo k zničení dochovaného stavu území, cenného pro svůj krajinný ráz a soustředěné estetické a přírodní hodnoty.
Předchůdcem přírodních parků byly tzv. klidové oblasti, které však byly zřizované pro omezení negativních vlivů na rekreační využívání těchto oblastí. Z klidových oblastí se podle uvedeného zákona staly přírodní parky.
Description: Chráněná krajinná oblast (CHKO), je dle zákona č. 114/1992 Sb. o ochraně přírody a krajiny rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů s hojným zastoupením dřevin, případně s dochovanými památkami historického osídlení. Hospodářské využívání těchto území se provádí podle zón odstupňované ochrany tak, aby se udržoval a zlepšoval jejich přírodní stav a byly zachovány, popřípadě znovu vytvářeny optimální ekologické funkce těchto území. Rekreační využití CHKO je přípustné, pokud nepoškozuje přírodní hodnoty chráněných území. CHKO se vyhlašují vládním nařízením.
Description: Český zákon č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, charakterizuje CHKO jako rozsáhlé území s harmonicky utvářenou krajinou, charakteristicky vyvinutým reliéfem, významným podílem přirozených ekosystémů lesních a trvalých travních porostů s hojným zastoupením dřevin, případně s dochovanými památkami historického osídlení. Hospodářské využívání těchto území se provádí podle zón odstupňované ochrany tak, aby se udržoval a zlepšoval jejich přírodní stav a byly zachovány, popřípadě znovu vytvářeny optimální ekologické funkce těchto území. Rekreační využití CHKO je přípustné, pokud nepoškozuje přírodní hodnoty chráněných území.CHKO se vyhlašují vládním nařízením.
Description: Krajinný ráz je zejména přírodní, kulturní a historická charakteristika určitého místa či oblasti. Je chráněn před znehodnocením, tj. činností snižující jeho estetickou a přírodní hodnotu. Je definován rysy a znaky, které tvoří jeho jedinečnost a odlišnost, např. morfologií terénu, charakterem vodních toků a ploch, vegetačním krytem a osídlením.
Krajinný ráz je souhrnem příznačných znaků, vlastností, jevů a hodnot určité krajiny vytvářejících její celkový charakter. Charakter krajiny vždy utváří dějinné souvislosti v přírodním rámci. Krajina vytváří každé území a podle uspořádání znaků, které ji vytváří, jejich vztahů a měřítka, lze rozlišit mnoho typů krajiny. Za základní typy můžeme považovat krajinu přírodní a krajinu kulturní. Přírodní krajinu utváří především znaky přírodní povahy, civilizační vliv zde není vůbec patrný nebo je výhradně podřízený přírodním podmínkám. Kulturní krajina je naopak vytvářena činností člověka.